Idén első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezték meg az Agrárszakképző Intézmények Országos Gazdászversenyét Hódmezővásárhelyen. A versenyt 2021. szeptember 24-én, a XXVIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok keretén belül szervezték, melyen az öt Agrárszakképzési Centrumot két-két 3 fős csapat képviselte.
A megnyitó után az elméleti versenyre a Takács Ferenc Képzőközpont informatika termében került sor, ahol 60 perc alatt 50 szakmai kérdésre kellett választ adniuk a versenyzőknek. Ezt ebéd és némi lazítás követte.
14 órától vette kezdetét a gyakorlati verseny. Ezekben a feladatokban a gyors válaszadás, a szakmai rutin, tudás, tapasztalat és az ügyesség játszott fontos szerepet. 5 munkafolyamatban 10 részműveletet kellett időre megoldani. Az ifjú gazdászoknak az is nehezítette a dolgát, hogy az időkorlát átlépése után pontlevonást írtak elő.
A szakmailag alaposan kimunkált feladatok érintették a gépészeti teljesítmény-adatok összegyűjtését a gépek megtalálása után. Az állattenyésztést érintő kérdésekben az állatfajták teljesítmény-adatait kellett helyesen megadni. A kérdések közé beiktatták a kertészeti növények levélfelismerését is. Az élő állatok élőtömeg becslése és a takarmányok tömegének meghatározása is igényelte a szakmai jártasságot. Gyorsaság és ügyesség kellett a körbálák szlalomoztatásához is. A versenyzők egyik legérdekesebb feladata a tapintás utáni tárgyfelismerés volt, hiszen bekötött szemmel kellett kitalálni bizonyos tárgyakról, hogy mi a nevük.
A diákok iskolánként eltérő színű pólóban versengtek a pénteki programban. A fáradságos gyakorlati feladatok után is szabadprogram volt az eredményhirdetésig. A nagy izgalom a putnoki csapatban akkor fokozódott igazán, amikor az első három csapat megnevezésére került sor, hiszen bennünket utoljára szólítottak, így a Demeter Bence, Forgony Dániel és Új-Tózsa Koppány által képviselt Északi ASzC Serényi Béla Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola első helyezést ért el az Országos Gazdászversenyen.
A vándorserleget és a helyezéssel járó személyes ajándékokat alig győzték átvenni a diákok. Az első helyezéssel a csapattagok meghívást kaptak a Mezőhegyesi Állami Ménesgazdaság üzemeibe is. Jakab István, a MAGOSZ elnöke, az Országgyűlés alelnöke pedig az versenyzőket és a felkészítő oktatókat egy parlamenti látogatásra hívta meg.
A nap egy jó hangulatú vacsorával és beszélgetéssel zárult. A verseny szervezésében nagy szerepe volt az Alföldi Szakképzési Centrumnak, de sok támogató és munkatárs, oktató segített a lebonyolításban.
Köszönjük az Északi Agrárszakképzési Centrumnak, hogy lehetőséget biztosított iskolánknak a részvételre, a szülőknek, hogy bizalmukkal megtiszteltek bennünket, hiszen a teljes versenyidőszak 3 napig tartott. Köszönjük az oktató kollégáinknak a szurkolást, az érdeklődést.
Az iskola nevében köszönet a három fiatalnak, akik felkészülten, lelkesen, mindent beleadva igyekeztek a több mint 100 éves intézményünk hírnevét tovább hagyományozni.
Kívánom, hogy sokan éljék át az oktatók, nevelők közül azt az érzést, ami egy ehhez hasonló versenyeredménnyel jár. Adjon erőt a fiatalok sikere, lelkesedése, hogy érdemes a mostani nehéz világunkban is a tanulókért áldozatot vállalni!
A versenyző gazdász csapat nevében, Földvári István felkészítő, oktató